Hala Ludowa we Wrocławiu

Miejsce realizacji:

Fotografia: M. Kulczyński

System sterowania oświetleniem w Hali Ludowej to jedna z wczesnych realizacji LTT uznawanych przez naszą firmę za kamień milowy ze względu na rozmiar zamówienia i rangę obiektu.

O Hali Ludowej

Hala Ludowa, zwana także Halą Stulecia, to międzynarodowe centrum wystawiennicze, kulturalne i rekreacyjne we Wrocławiu. Odbywają się tam targi, kongresy, przedstawienia teatralne i operowe, koncerty, zawody sportowe i inne imprezy. W czerwcu 2007 roku Hala została oficjalnie wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO jako wybitne, pionierskie dzieło architektury XX wieku i pierwsze tak śmiałe wykorzystanie zbrojonego betonu w architekturze miejskiej.

Hala Ludowa imponuje swoją skalą – w chwili wybudowania była najpotężniejszą na świecie konstrukcją z betonu (42 metry wysokości) i miała największą kopułę od czasu powstania greckiego Panteonu (67 metrów średnicy).

Fotografia: S. Klimek

Budynek jest realizacją pionierskiej wizji miejskiego architekta Wrocławia, Maxa Berga. Prezentuje ona styl wczesno modernistyczny; wnętrze kopuły eksponuje monumentalne żebra z nagiego żelbetu i imponuje swoją surowością i przestronnością.

Halę zbudowano na planie krzyża greckiego, na którego trzech końcach znajdują się hale wyjściowe, a na czwartym dwupoziomowa hala wejściowa. Dostępna powierzchnia to ok. 14 tysięcy metrów kwadratowych, a oprócz samej centralnej hali w budynku znajduje się 56 innych pomieszczeń wystawienniczych. Hala może pomieścić 10 tysięcy osób.

Remont Hali i nowy system sterowania oświetleniem

W 1997 roku w Hali miał miejsce remont generalny i modernizacja. Obniżono wówczas o 1 metr poziom posadzki i wbudowano przesuwne trybuny oraz rozkładane boiska; wymieniono także takie elementy jak nagłośnienie, rolety i tablice ogłoszeniowe.

Firma LTT wykonała wówczas w Hali Stulecia prace związane z uruchomieniem systemu oświetlenia i sterowania oświetleniem.

Na realizację złożyło się dostarczenie, zamontowanie i uruchomienie zestawu stacjonarnych regulatorów napięcia francuskiej firmy RVE, model HDI Cabinet (łącznie 198 obwodów regulowanych o mocy 3 kW i 5 kW). Do sterowania systemem dostarczono konsoletę oświetleniową Spark i dwie konsolety Ovation izraelskiej firmy Compulite.

Dostarczono także reflektory Acuto PC 2000 W produkcji włoskiej firmy Teatro.

W 2010 roku LTT dostarczyło również dla działającego w sali centrum kongresowego elementy oświetlenia inteligentnego, m.in. kilkanaście ruchomych głów firmy Martin (MAC Krypton 575).

Wizualizacja: Marek Fornalski / LTT