Opera Wrocławska

Galeria

Zobacz także

Seria Vector

Konsolety serii Vector to konstrukcje oparte na sieci Ethernet oraz systemie Windows XP Embedded. Daje to znakomitą funkcjonalność, elastyczność i rozszerzalność systemu.

Vector Red

Vector Red jest pierwszym, największym modelem z serii przeznaczonym do najbardziej rozbudowanych systemów sterowania oświetleniem konwencjonalnym i zautomatyzowanym.

Compulite

Firma Compulite Systems Ltd to prekursor i lider w cyfrowych systemach sterowania oświetleniem, wiodący producent konsolet sterujących i regulatorów światła do branży oświetlenia.

Opera Krakowska

Konsorcjum technologiczne, którego liderem było LTT, wykonało w 2008 r. projekt i realizację technologii scenicznych dla nowego budynku Opery Krakowskiej.

Teatr Muzyczny w Gdyni

W 2008 roku LTT dostarczyło i wdrożyło w Teatrze Muzycznym w Gdyni system sterowania oświetleniem teatralnym działający w standardzie Ethernet/DMX.

Rodzaj realizacji:

Miejsce realizacji:

O Operze

Opera Wrocławska jest jednym z największych i najbardziej znaczących teatrów operowych w Polsce. Znana jest między innymi z monumentalnych superwidowisk wystawianych dla wielotysięcznych publiczności we wrocławskiej Hali Stulecia lub na otwartym powietrzu, a także z niezliczonej ilości spektakli operowych i baletowych. Opera mieści się w imponującym, zabytkowym budynku z 1841 roku, w którym wciąż zachowała się większość oryginalnych zdobień. Łączna powierzchnia samych kryształowych luster to 200 metrów kwadratowych, a złoceń – około 10 tysięcy metrów kwadratowych.

System oświetlenia technologicznego

W 2004 roku firma LTT wykonała w Operze Wrocławskiej realizację polegającą na dostarczeniu, montażu i uruchomieniu kompletnego systemu oświetlenia technologicznego sceny i projekcji multimedialnych, oraz przeszkolenia obsługi w zakresie użytkowania tych systemów.

Sterowanie

Jest to pierwszy wdrożony w Polsce system, w którym sterowanie oparto w całości na standardzie Ethernet. Jego sercem są dwie konsolety Compulite Vector Red – główna oraz zapasowa, przejmująca funkcje głównej w razie awarii. W systemie zastosowano kilkanaście konwerterów Ethernet-DMX, każdy z nich może działać w obie strony, co umożliwia m.in. podłączenie konsolety sterującej w dowolnym miejscu.

Projektory

System projekcji jest sterowany z tych samych konsolet i w pełni zsynchronizowany z oświetleniem. Wykorzystano cztery projektory Barco z możliwością stackowania, czyli mechanicznego zczepiania projektorów i nałożeniu ich obrazów w celu podwyższenia jasności projekcji. Obraz generowany jest przez media serwery Coolux oraz Martin Maxedia. Sygnał wizyjny przesyłany jest do projektorów po skrętce poprzez konwertery Kramer, co pozwala na zwiększenie maksymalnej odległości przesyłu.

Obwody i regulatory

LTT zamontowało ponad 480 obwodów regulowanych opartych na regulatorach Compulite CompuDim 2000 i CompuDim Cabinet, 64 obwody nieregulowane i 40 obwodów roboczych. W każdej szafie regulatorów zastosowano podwójną elektronikę zapewniającą pełen backup; bloki sterujące regulatorami są podwójne i przejmują swoje funkcje w razie awarii. Zastosowano system kontroli regulatorów Dimmer Monitor, pozwalający na zdalny odczyt stanu wszystkich regulatorów (poziom wysterowania, temperatura, ew. awaria żarówki).

Sprzęt oświetleniowy

W parku oświetleniowym wykorzystano między innymi reflektory firm Selecon i Robert Juliat, a także ruchome głowy Martin (m.in. Mac 2000 Wash, Mac 2000, Mac 550 i Mac 600). Zainstalowano też ok. 100 zmieniaczy kolorów Whisper firmy Compulite oraz wyświetlacz libretta, którego moduły można łączyć by zwiększyć obszar wyświetlania tekstu.