Galeria

Zobacz także

Compulite

Firma Compulite Systems Ltd to prekursor i lider w cyfrowych systemach sterowania oświetleniem, wiodący producent konsolet sterujących i regulatorów światła do branży oświetlenia.

Seria Vector

Konsolety serii Vector to konstrukcje oparte na sieci Ethernet oraz systemie Windows XP Embedded. Daje to znakomitą funkcjonalność, elastyczność i rozszerzalność systemu.

Vector Red

Vector Red jest pierwszym, największym modelem z serii przeznaczonym do najbardziej rozbudowanych systemów sterowania oświetleniem konwencjonalnym i zautomatyzowanym.

Vector Playback Wing

Vector Playback Wing jest skrzydłem regulacji odtwarzania podłączanym poprzez Ethernet do konsolet rodziny Vector, również Vector PC.

Szkolenie Compulite Vector - poziom podstawowy

Szkolenie dla początkujących operatorów systemu Vector nie posiadających wiedzy na temat systemu.

Szkolenie Compulite Vector - poziom zaawansowany

Ugruntowanie posiadanej wiedzy oraz poznanie zaawansowanych technik programowania dla Operatorów systemu Vector posiadających podstawowe doświadczenie w obsłudze konsolet.

TVP SA w Warszawie - studia na Woronicza

Rodzaj realizacji:

Miejsce realizacji:

Największa w Polsce instalacja kompatybilnego sprzętu sterującego

W latach 2006-2007 firma LTT wymieniła systemy sterowania oświetleniem w siedmiu studiach telewizyjnych TVP SA mieszczących się w budynku przy ulicy Woronicza 7 w Warszawie. Realizacja obejmowała projekt, dostawę, konfigurację i uruchomienie całego systemu.

Realizacja ta jest wyjątkowa w skali Polski, gdyż nigdy dotąd nie użyto w jednym obiekcie tylu kompatybilnych urządzeń jednego producenta. Dzięki takiemu rozwiązaniu TVP zyskało jednolite środowisko pracy dla realizatorów oświetlenia.

Konsolety Compulite Vector i osprzęt

W każdym studiu zainstalowano konsolety Vector firmy Compulite. Wykorzystano łącznie kilkanaście konsolet Vector Red, Vector Blue oraz Vector Orange. Mimo różnic modeli, wszystkie konsolety są ze sobą kompatybilne, co ułatwia pracę obsłudze i umożliwia przenoszenie programów napisanych na jedną z konsolet pomiędzy studiami.

Do konsolet dostarczono także osprzęt w postaci 19-calowych monitorów dotykowych, dodatkowych paneli poszerzających sekcję potencjometrów i paneli z dodatkowymi klawiszami edycyjnymi (tzw. wingi). Do każdej konsolety dostarczono także urządzenie do zdalnego sterowania – działające na dedykowanym oprogramowaniu urządzenie typu PDA (Fujitsu LOOX N560). Taka konfiguracja pozwala na maksymalnie wydajne wykorzystanie możliwości konsolet Vector.

Sterowanie Ethernet + DMX

W każdym studiu zastąpiono istniejący, analogowo-DMXowy system sterowania systemem Ethernet + DMX. Dzięki wprowadzeniu systemu cyfrowego Ethernet reżyserka komunikuje się ze studiem jedynie za pomocą dwóch kabli ethernetowych.

W każdym studio zamontowano szafę crossowniczo-rozdzielczą, która zamienia doprowadzony do niej sygnał Ethernet na DMX. Studia doposażono w podłogowe punkty przyłączeniowe Ethernet/DMX, a także wymieniono panele przyłączeniowe na pantografach. Nowe panele wyposażone są w gniazda DMX, co pozwala na montowanie na pantografach urządzeń takich jak ruchome głowy.

W ramach realizacji przeszkolono także całą obsługę w zakresie obsługi nowego systemu.