Centrum Promocji Mody, Łódź

Rodzaj realizacji:

Miejsce realizacji:

Centrum Promocji Mody to wspierana ze środków europejskich inicjatywa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi oraz firm z branży odzieżowej mająca na celu ułatwienie młodym projektantom zaistnienia na polskim i światowym rynku mody. Jednym z celów projektu jest budowa centrum kulturalnego posiadającego nowoczesny i profesjonalnie wyposażony wybieg dla modeli i modelek, gdzie można będzie organizować pokazy mody z oprawą na światowym poziomie.

Twórcy Centrum od początku przykładali dużą wagę do wysokich standardów techniki scenicznej, dlatego też wyposażenie wybiegu objęte zostało osobnym przetargiem niż budowa budynku. Sprzęt oświetleniowy, system multimedialny oraz systemy sterowania zainstalowane zostały przez firmę LTT.

Moda w światłach jupiterów

Pokazy mody wymagają doskonałego oświetlenia – nie tylko ze względu na efekt sceniczny, ale także na potrzeby fotografów: od jakości ich fotografii może przecież zależeć sukces pokazywanej kolekcji. Muszą oni mieć możliwość robienia szybkich, ostrych i dobrze doświetlonych zdjęć modeli w każdym punkcie wybiegu. Modelka nie powinna przechodzić przez ciemniejsze i jaśniejsze obszary – powinna poruszać się w jednolicie oświetlonej przestrzeni, co da fotografowi więcej okazji na uchwycenie jej w idealnej pozie.

Aby spełnić te wymagania, zamontowana przez LTT pod sufitem auli aluminiowa konstrukcja Quadro została gęsto obwieszona reflektorami. Oprócz setki reflektorów Altman StarPAR zastosowano też 100 reflektorów profilowych Robert Juliat o mocach 1 kW i 2 kW oraz oświetlenie inteligentne, w tym 12 głów ruchomych Martin MAC Aura i 12 głów GLP Spot One, a także 7 potężnych stroboskopów Martin Atomic 3000 DMX wyposażonych w zmieniacze kolorów Atomic Colors.

System multimedialny

Efektowną oprawę pokazów oprócz oświetlenia tworzy też rozbudowany system multimedialny oparty na media serwerach Pandoras Box firmy Coolux. Zainstalowano 10 jednostek PB MP Dual (w tym dwie działające jako backupy) i jedną jednostkę centralną Media Manager, co pozwala na wypuszczenie z systemu 16 niezależnych strumieni wideo FullHD. System może przetworzyć i zmodyfikować obrazy z czterech wejść live video i 2 wejść VGA.

Generowane przez serwery strumienie wideo zachowują pełną synchronizację z dokładnością do jednej klatki. Są one rzutowane przez osiem projektorów multimedialnych Christie DHD800 na 8 ekranów firmy Avers o wymiarach 4 na 3 metry.

Zainstalowano także niezależny system interaktywnej podłogi multimedialnej, który obsługuje aż 6 projektorów. Jest to jedna z najdłuższych tego typu podłóg w Europie.

Sterowanie

Realizację w Centrum Promocji Mody wyróżnia świetny system sterowania. 260 obwodów regulowanych i nieregulowanych, wykorzystujących dimmery dimMA, działa pod kontrolą systemu grandMA2 firmy MA Lighting – użyte zostały dwie konsolety grandMA2 light. Zastosowano także dodatkowe elementy rozszerzające możliwości systemu (dwa procesory MA NPU, 10 konwerterów 2port node i 10 optosplitterów DMX firmy Martin).