Zdrojowy Teatr Animacji w Jeleniej Górze

Galeria

Zobacz także

System grandMA2

Nowoczesny i zaawansowany system kompleksowego sterowania oświetleniem i multimediami. System sprawdza się w największych i najtrudniejszych realizacjach, kontynuując sukcesy, tradycję i filozofię systemu grandMA1.

CompuDim 2000

CompuDim 2000 jest szafą regulatorów modułowych o wysokim zagęszczeniu, reprezentującą połączenie innowacyjnej konstrukcji i elegancji.

Cricket 1116

Nieduży reflektor prowadzący z lampą halogenową 1000/1200W z kątami świecenia 10°-22°

Teatr Lalki i Aktora w Opolu

LTT dostarczyło i uruchomiło system oświetleniowy składający się z urządzeń firm Martin, Pulsar, Selecon, Compulite, Christie i Coolux.

Teatr Kamienica w Warszawie

Firma LTT dostarczyła dla Teatru Kamienica kompletny park oświetleniowy, w tym regulatory, system sterowania oraz reflektory klasyczne i inteligentne.

Rodzaj realizacji:

Miejsce realizacji:

O Zdrojowym Teatrze Animacji

Zdrojowy Teatr Animacji w Jeleniej Górze to śląski teatr lalkowy mający siedzibę w zabytkowym budynku w centrum XVIII-wiecznego parku w Cieplicach Śląskich-Zdroju, dzielnicy Jeleniej Góry. Teatr jest jednym z głównych organizatorów życia kulturalnego w uzdrowisku Cieplice, znanym w całej Polsce ze swych leczniczych źródeł. ZTA organizuje tu pokazy dla dzieci i dorosłych, w tym także liczne spektakle i imprezy plenerowe.

Od pierwszej premiery Teatru minęło już 35 lat, jednak obecną siedzibę zajmuje on dopiero od 2000 roku. Przedtem grał on gościnnie na różnych scenach Dolnego Śląska, jednak już wtedy był doceniany w kraju i na festiwalach zagranicą.

LTT wyposaża przebudowany teatr

Firma LTT, wraz z wrocławską firmą M.Ostrowski, wzięła udział w projekcie renowacji i rewitalizacji siedziby Teatru zakończonym w grudniu 2011. Projekt ten przewidywał dostosowanie zabytkowego obiektu do współczesnych wymogów (przepisy przeciwpożarowe, dostęp dla osób niepełnosprawnych), powiększenie dostępnej powierzchni (w tym stworzenia ponad 50 nowych miejsc na widowni) oraz przeprowadzenie prac konserwatorskich mających na celu odsłonięcie oryginalnych malowideł ściennych i plafonów. Wyposażenie teatru zostało przy okazji gruntownie zmodernizowane; firma LTT dostarczyła i uruchomiła w Teatrze m.in. kompletny park oświetleniowy i system sterowania wraz z odpowiednimi instalacjami.

W ramach przebudowy klasycystyczny budynek został powiększony o zaplecze o współczesnej, przeszklonej formie. Stara część budynku zachowała drewnianą konstrukcję. Widownia została odrestaurowana, odsłonięto oryginalne malowidła oraz przywrócono nietypową, niebieską kolorystykę wnętrza, która wyróżnia Teatr na tle innych obiektów w Polsce. Nawet reflektory sceniczne widoczne z widowni musiały zostać pomalowane w odcień koloru niebieskiego. Jak pokazują zdjęcia, efekt jest wyjątkowo przyjemny dla oka.

System sterowania grandMA2

Scenę ZTA wyróżniają nie tylko ciekawa architektura i świetna akustyka. Jest także wyjątkowo dobrze wyposażona pod względem technicznym. Zdrojowy jako pierwszy teatr w Polsce zdecydował się na zastosowanie systemu sterującego oświetleniem opartego o konsoletę grandMA2 firmy MA Lighting. System grandMA2 jest uważany za jedno z najbardziej zaawansowanych i niezawodnych rozwiązań sterujących; wykorzystują je znane światowe teatry, opery a także realizatorzy koncertów i innych imprez scenicznych. Firma LTT dostarczyła i zainstalowała w teatrze model grandMA2 light.

LTT wykonało także instalację sterującą w standardzie ethernet / DMX (w tym akcesoria takie jak switche i splitery). Do sterowania oświetleniem użyto dimmerów CompuDim 2000 firmy Compulite – zainstalowano 172 obwody sterowane przez DMX / Ethernet.

Sprzęt oświetleniowy

W skład dostarczonego przez LTT parku oświetleniowego weszły zarówno urządzenia oparte na lampach halogenowych, wyładowczych jak i urządzenia w technologii LED. Zainstalowane urządzenia halogenowe to m.in. aparaty profilowe o mocy 575 W i 750 W, aparaty PC o mocy 1 i 2 KW i aparaty prowadzące o mocy 1 KW (model Cricket firmy Robert Juliat).

Teatr został także wyposażony w system projekcji – rzutnik multimedialny o mocy 3000 ANSI lumenów, sterowany przez Ethernet / DMX. Rzutnik zainstalowano na ruchomym ramieniu. LTT zaopatrzyło Teatr także w maszynę do dymu Magnum 1800 oraz stroboskop Atomic 3000 DMX (wraz z color changerem).

LTT dostarczyło też dodatkowy osprzęt taki jak trussy (konstrukcja aluminiowa typu Quadro 290 firmy Milos) oraz wieże sceniczne (AlpTek 5500 firmy MobilTech). Zainstalowano także system regulacji natężenia oświetlenia widowni z trzema panelami sterującymi (na scenie, na widowni i w kabinie realizatorów).