Nowa siedziba NOSPR Katowice

Filharmonia Katowice

431 reflektorów i 126 zmieniaczy kolorów wydających zaledwie niemal niesłyszalny szmer, który nie zakłóca ciszy w doskonale dopracowanych akustycznie salach nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia – oto jedno z dzieł LTT Sp. z o.o.

realizacje-nospr-glowna-ogolny

Po blisko 80 latach sukcesów Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia doczekała się nowej siedziby, której nietuzinkowa architektura, a przede wszystkim dopracowane szczegóły techniczne i akustyczne stawiają ją w równym szeregu z największymi i najlepszymi obiektami tego typu na świecie. Jej serce stanowi olbrzymia sala koncertowa dla 1800 słuchaczy oraz kameralna przeznaczona dla 300 odbiorców. Zadaniem naszej firmy było wykonanie całości technologii scenicznej w budynku, która obejmowała mechanikę dolną, górną, elementy akustyczne, systemy multimedialne, elektroakustykę i oświetlenie.

SALA GŁÓWNA

W celu dopasowania sali głównej do potrzeb organizacji spektakularnych widowisk o zróżnicowanym charakterze i tematyce zastosowaliśmy zapadnie, umożliwiające natychmiastowe zmiany sceny. Największa z nich w kształcie półkola umieszczona została w centralnym punkcie. Natomiast mechanika górna oparta jest o 14 sztankietów, 12 wyciągów punktowych oraz 3 wyciągi głośnikowe.

Symetryczne i doskonałe rozchodzenie się dźwięku zapewniają komory pogłosowe zamykane ruchomymi wrotami umieszczone pod balkonami widowni. Ponadto ważnymi elementami nagłośnienia są: wielosegmentowy plafon oraz banery akustyczne. Całość sprawia, że słuchacze są wręcz zanurzeni w otaczającej ich muzyce, która dociera do nich z każdego zakątka sali.
Doskonałe nagłośnienie musi współgrać z oświetleniem, które w efekcie końcowym jest imponującym przedsięwzięciem. LTT stanęła przed zadaniem dobrania nie tylko jego mocy, ale także dopasowania go do warunków akustycznych sal. Ich doskonałe wyciszenie sprawiło, że jednym z najważniejszych kryteriów wyboru poszczególnych lamp był stopień głośności pracy. W ostateczności na muzyków padają światłą z 431 reflektorów, w tym:

145 typu PAR, 124 profilowych, 20 prowadzących, 92 typu PC 50 ruchomych głów.

Zainstalowano również 126 zmieniaczy kolorów, a za zasilanie oświetlenia halogenowego odpowiadają regulatory o łącznej pojemności 450 obwodów.

SALA KAMERALNA

Rozbudowany system obsługiwany jest przez ponad 100 obwodów, a mechanika sceny obejmuje 4 wyciągi dla oświetlenia, 3 wyciągi horyzontowe oraz 3 wyciągi głośnikowe.

Włączając się w to zaawansowane przedsięwzięcie LTT Sp. z o.o. znalazła się obok takich firm, jak m.in. japońska Nagata Acoustics, jedna z najlepszych firm akustycznych na świecie.

Końcowy efekt potwierdza nasze doświadczenie i umiejętności, które równe są światowym liderom w branży.

Wszystkie treści zawarte na stronie są własnością LTT Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie lub zostały wykorzystane za zgodą ich właścicieli. Publikowanie całości lub części treści, powielanie i rozpowszechnianie oraz wykorzystywanie ich w całości lub części bez zgody LTT Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie stanowić będzie naruszenie majątkowych praw autorskich i będzie ścigane na drodze postępowania karnego oraz stanie się przedmiotem stosownych roszczeń na drodze postępowania cywilnego.

Producenci

Serie

Kategorie