W skład zespołu weszli:
- LTT (koordynacja realizacji, technologia oświetleniowa, akustyka, lider konsorcjum)
- EMWU-Projekt (koordynacja projektu technologii)
- Bosch Rexroth (mechanika sceny dolnej i system sterowania mechaniką)
- Promont (mechanika sceny górnej)
- M. Ostrowski (elektroakustyka)
Prace prowadzone były zarówno na Dużej Scenie z widownią na 764 osoby, jak i na Scenie Kameralnej przygotowanej na goszczenie od 100 do 180 gości. Dodatkowo instalacja objęła salę prób chóru i baletu. Zlecenie realizowaliśmy w 2008 r.
Inwestor stawiał przede wszystkim na dopasowanie sprzętu do widowisk (zwłaszcza na dużej scenie) dynamicznych, bogatych i zaskakujących. To wymagało dopracowania wszystkich elementów w najdrobniejszych szczegółach oraz dostarczenia niezawodnych, zoptymalizowanych urządzeń.
SYSTEM PROJEKCJI
Opera Krakowska jest jednym z nielicznych miejsc w Polsce, które wykorzystuje wyjątkowe i nowoczesne rozwiązania w zakresie projekcji multimedialnych. Dają one możliwość zgrania czterech projektorów i złożenia ich projekcji w jeden obraz w układzie 2×2 lub panoramicznym. Cztery urządzenia firmy Christie działające w technologii 3xDLP otrzymują obraz z dwóch media serwerów Coolux. Zarządza nimi oprogramowanie Coolux Media Manager pozwalające zsynchronizować wszystkie projekcje z dokładnością co do klatki. Aby uniknąć wynikających z dużych odległości strat jakości obrazu Full HD generowanego przez serwery, przesyłany jest on za pomocą sieci Ethernet. Całość sterowana jest przez konsoletę oświetleniową i w pełni zsynchronizowana ze spektaklem. Niewątpliwą zaletą zastosowanych rozwiązań jest opcja równoczesnej zmiany obrazu i światła, co daje nieskończone możliwości operatorom i reżyserom.
OŚWIETLENIE
Realizując prace oświetleniowe, LTT Sp. z o.o. zdecydowała się na instalację urządzeń firm Compulite i Selecon. Pierwsza z nich wyprodukowała sterowniki i regulatory, z taśm drugiej zeszły reflektory.
Opera posiada aż dwie tyrystorownie, dzięki czemu skrócono średnią długość przewodów między reflektorami a dimmerami. Regulatory pracują w sieci Compunet, dzięki czemu możliwy jest zdalny monitoring ich pracy z kabiny oświetleniowej.
System sterowania oparty jest na konsoletach Compulite i wykorzystuje protokół Ethernet. Dla zwiększenia możliwości i wygody użytkowania zdecydowano się także na instalację systemu sterowania bezprzewodowego. Jedną z jego największych zalet jest możliwość zmiany parametrów oświetlenia z dowolnego miejsca na scenie.
MECHANIKA SCENY
Mechanizacja dolna oparta została na systemie hydraulicznym. Główna scena posiada 6 zapadni, z których 3 podzielono dodatkowo na zapadnie wtórne posiadające napęd elektromechaniczny. To rozwiązanie zwiększa możliwości inscenizacyjne. Zamontowano również zapadnie magazynu prospektów oraz zapadnię orkiestronu, w której zastosowano podział na dwie niezależne części – przednią i tylną. Pozwala to na ustawianie orkiestry w różny sposób. Zapadnię orkiestronu można też zrównać ze sceną, powiększając jej powierzchnię lub z widownią, robiąc miejsce na dodatkowe fotele.
Na mechanikę sceny górnej składa się m.in. 30 sztankietów, 4 wyciągi punktowe i 2 suwnice w kieszeniach bocznych. W sali kameralnej zastosowano sztankiety telewizyjne.
NAGŁOŚNIENIE I AKUSTYKA
W ramach wyposażenia elektroakustycznego firma M. Ostrowski zainstalowała cyfrowy system nagłośnieniowy, system interkomowy wspomagający pracę inspicjenta oraz system podglądu akcji scenicznej.
Firma LTT zajęła się wyłożeniem ścian widowni specjalnymi, regulowanymi ustrojami akustycznymi, instalacją szklanych ekranów akustycznych nad widownią oraz dostarczeniem foteli teatralnych.