Opera Wrocławska jest to jedna z największych i najbardziej znaczących scen operowych w Polsce, która od 1997 r. jako jedyna w naszym kraju organizuje gigantyczne spektakle, będące niezapomnianym przeżyciem dźwiękowym i wizualnym dla kilkutysięcznej widowni. Takie wydarzenia, a także rozmach architektoniczny budynku wymagają odpowiedniego, dobrze dobranego oświetlenia i doskonałej jakości sprzętu.
OŚWIETLENIE
W końcowym efekcie na artystów pada światło z reflektorów marek Selecon oraz Robert Juliat, ruchomych głów Martin (m.in. Mac 2000 Wash, Mac 2000, Mac 550 i Mac 600), a całości dopełniają zmieniacze kolorów Whisper uznanego, izraelskiego producenta – Compulite, które dają operatorom i reżyserom szeroki wachlarz możliwości. Dopełnieniem idealnej całości jest wyświetlacz libretta, którego moduły można łączyć, by zwiększyć obszar pokazywania tekstu.
SYSTEM STEROWANIA
Opera Wrocławska jest pierwszym obiektem w Polsce, w którym sterowanie oparto w całości na standardzie ETHERNET, wykorzystując urządzenia znanej firmy Compulite. Konsolety obsługują nie tylko oświetlenie, ale także sterują systemem projekcji. Oba te elementy są ze sobą zsynchronizowane.
Inwestorzy, ceniąc poczucie bezpieczeństwa, zdecydowali się na zakup dwóch urządzeń Vector Red, z których jedna pełni funkcję zapasowej, przejmując zadania głównej w przypadku awarii. Urządzenia te należą do największych z tej serii, a ich wszechstronność sprawia, że doskonale sprawdzają się nie tylko przy spektaklach teatralnych, ale z chęcią wykorzystywane są też w telewizji, parkach rozrywki, wystawach i na pokazach. Ponadto w systemie zastosowano kilkanaście konwerterów Ethernet-DMX, każdy z nich może działać w obie strony, co umożliwia m.in. podłączenie konsolety sterującej w dowolnym miejscu.
SYSTEM PROJEKCJI
Tworzą go 4 projektory Barco z możliwością stackowania, czyli mechanicznego sczepiania projektorów i nakładania ich obrazów (generowanych przez media serwery Coolux oraz Martin Media) w celu podwyższenia jasności projekcji. Sygnał wizyjny przesyłany jest po skrętce poprzez konwertery Kramer, co pozwala na zwiększenie maksymalnej odległości przesyłu.
OBWODY I REGULATORY
Mając na uwadze poczucie bezpieczeństwa oraz chęć dopracowania instalacji w każdym szczególe, inwestor zdecydował się na rozwiązania pozwalające na zminimalizowanie ryzyka awarii, a w przypadku jej wystąpienia do optymalnego zabezpieczenia posiadanych danych. W tym celu zamontowaliśmy urządzenia marki Compulite, a wśród nich:
480 obwodów regulowanych opartych na regulatorach Compulite CompuDim 2000 i CompuDim Cabinet, 64 obwody nieregulowane 40 obwodów roboczych. Ponadto w każdej z szaf regulatorów zastosowano podwójną elektronikę zapewniającą pełen backup. Dodatkowo dostarczyliśmy system kontroli regulatorów Dimmer Monitor, pozwalający na zdalny odczyt ich stanu (poziom wysterowania, temperatura, ew. awaria żarówki).