Scena 20 Teatru Ateneum Warszawa

Teatry i opery Warszawa

Teatr Ateneum w Warszawie jest jedną z najbardziej znanych instytucji kulturalnych na mapie stolicy. Przez ponad 90 lat na jego deskach występowali najwięksi artyści swojego pokolenia. Ogólnopolską sławę teatr zyskał już w czasie dwudziestolecia międzywojennego. Firma LTT wygrała w zakresie wykonania kompleksowej instalacji teatralnej, obejmującej mechanikę, oświetlenie, elektroakustykę, system inspicjenta oraz projekcji multimedialnej dla nowej Sceny 20, znajdującej się w budynku Związku Nauczycielstwa Polskiego.

realizacje-warszawa-ateneum-scena20-fasada

O teatrze

Teatr Ateneum w Warszawie jest jedną z najbardziej znanych instytucji kulturalnych na mapie stolicy. Przez ponad 90 lat na jego deskach występowali najwięksi artyści swojego pokolenia. Ogólnopolską sławę teatr zyskał już w czasie dwudziestolecia międzywojennego.

To właśnie z Ateneum związany był Gustaw Holoubek, który pełnił funkcję Dyrektora Artystycznego od 1996 r. aż do swojej śmierci.

Do niedawna Teatr dysponował trzema scenami: Główną, 61 oraz Na Dole. W 2020 r. dołączyła do nich jeszcze Scena 20 znajdująca się w budynku Związku Nauczycielstwa Polskiego. Jej dostosowanie było jedną z największych inwestycji Ateneum w ciągu ostatniego czasu.

Prace polegały na całkowitej przebudowie Sali Zjazdowej oraz pomieszczeń biurowych i przekształceniu ich w scenę oraz garderoby aktorskie. Wykonawców poszczególnych prac wyłoniono na podstawie dokumentacji przetargowej.

Firma LTT wygrała w zakresie wykonania kompleksowej instalacji teatralnej, obejmującej mechanikę, oświetlenie, elektroakustykę, system inspicjenta oraz projekcji multimedialnej.

Mechanika

Mechanikę sceny oparto na elementach ruchomych: 2 sztankietach oraz 2 bocznych mostach oświetleniowych zainstalowanych na wciągarkach bębnowych (sztankiety) oraz łańcuchowych (mosty). Wszystkie elementy wyposażono w instalację technologiczną pozwalającą na montaż oświetlenia scenicznego. Nad prawidłowością ruchu czuwa szereg zabezpieczeń oraz zestaw falowników, sterowanych z pojedynczego pulpitu cyfrowego.

Oświetlenie

Oświetlenie sceny było wyzwaniem ze względu na dostępną, stosunkowo niewielką moc. Dlatego całość systemu oparto o energooszczędne urządzenia LED. Funkcje ruchomych głowic spełniają niezwykle ciche, studyjne urządzenia SolaFrame Theatre i SolaWash 2000 firmy High End Systems. Konwencjonalne oświetlenie teatralne zapewniają natomiast reflektory profilowe firm Robert Juliat (seria ZEP) oraz Chauvet (serie F, oraz E oraz Strike). Całość uzupełniają naświetlacze Q-7 RGBW firmy SGM.

Sterowanie

Sterowanie światłem odbywa się za pomocą autorskiego systemu firmy LTT – Phantom. Dzięki niemu możliwe jest zarządzanie zasilaniem, kontrola oświetlenia podstawowego i przeszkodowego. Pełni też rolę integratora pomiędzy tymi elementami, a konsoletą firmy Compulite – Vibe w wersji LX. Dotykowy pulpit pozwala zarządzać wszystkim z jednego miejsca.
Uzupełnieniem systemu sterowania są przenośne jedno- i czterokanałowe regulatory firmy Agat. Umożliwiają zastosowanie urządzeń z konwencjonalnym źródłem światła.

Nagłośnienie

Elektroakustyka bazuje na urządzeniach firmy d&b audiotechnik, które zapewniają odpowiednie nagłośnienie widowni oraz odsłuchowe sceny. Za kontrolę i przesyłanie sygnałów odpowiedzialne są konsole i sterowniki firmy Allen&Heath, pozwalające na swobodny przesył sygnału w ramach sceny i stanowiska realizatorów. Całość może być kontrolowana z bezprzewodowego tabletu. Zaletą zainstalowanych rozwiązań jest możliwość ich rozbudowy m.in. o system dźwięku 3D, co daje Ateneum szanse na rozwój w zakresie technologii i dopasowania do późniejszych potrzeb scenicznych.

System inspicjenta

Inspicjenta – najważniejszą osoby w teatrze podczas przedstawienia – wyposażono w systemy interkomowy i podglądu oparte o urządzenia firmy GreenGo. Pozwalają one na utrzymywanie sprawnej komunikacji pomiędzy sceną, garderobami, stanowiskiem realizatorów i Foyer. W tym celu wykorzystuje stacjonarne i mobilne pulpity.

Multimedia

System projekcji multimedialnej dopasowano do istniejącego projektora. Wzbogacono go o urządzenia dystrybucji sygnału w formacie HDBaseT – matryce i przetworniki firmy IDK. Sterowanie sygnałem wideo odbywa się przez media serwer Pandoras Box firmy Coolux/Christie Digital.

W ten oto sposób Teatr Ateneum wzbogacił się o jeszcze jedną scenę wyposażoną w najnowocześniejsze rozwiązania, które dają jej ogromne możliwości realizacji spektakli teatralnych.

Wszystkie treści zawarte na stronie są własnością LTT Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie lub zostały wykorzystane za zgodą ich właścicieli. Publikowanie całości lub części treści, powielanie i rozpowszechnianie oraz wykorzystywanie ich w całości lub części bez zgody LTT Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie stanowić będzie naruszenie majątkowych praw autorskich i będzie ścigane na drodze postępowania karnego oraz stanie się przedmiotem stosownych roszczeń na drodze postępowania cywilnego.

Producenci

Serie

Kategorie