Podsumowanie warsztatów LTT – 15 marca 2011

Showroom LTT, gdzie odbyły się Warsztaty

15 marca 2011 roku w siedzibie LTT przy ulicy Łopuszańskiej 20 w Warszawie odbyły się kolejne Warsztaty Oświetleniowe LTT. Warsztaty Oświetleniowe to bezpłatne, organizowane cyklicznie spotkania przeznaczone dla profesjonalistów w dziedzinie oświetlenia scenicznego. Pozwalają one zapoznać się z najnowszymi technologiami i liniami produktów; wykładom i prezentacjom towarzyszą demonstracje działania i możliwość wypróbowania sprzętu. Uczestnicy mają też świetną okazję rozszerzenia branżowych kontaktów i wymiany doświadczeń.

W czasie marcowych warsztatów skupiliśmy się na dwóch zagadnieniach: CMRX, czyli systemu bezprzewodowych DMX-ów firmy LumenRadio, oraz nietypowym rozwiązaniom opartym na LED-ach, takim jak uzyskiwanie światła białego i ultrafioletu. Prezentacji dokonali zaproszeni przez LTT goście z firm LumenRadio (Szwecja) i Pulsar Light of Cambridge (Wielka Brytania).

CMRX – bezprzewodowy DMX od LumenRadio

Andrzej Oksza-Łapicki (LTT, z lewej) i Anders Ardstål (LumenRadio)

O systemie CMRX opowiadał Anders Ardstål z LumenRadio. Firma LumenRadio została założona przez pionierów bezprzewodowych technologii przesyłu danych i sterowania, a ich system CRMX to pierwsze inteligentny i adaptujący się systemem bezprzewodowego sterowania oświetleniem dla branży oświetlenia profesjonalnego.

Pan Ardstål zaprezentował on całą rodzinę produktów; zwrócił uwagę m.in. na nową grupę uniwersalnych urządzeń Flex, które mogą pracować jako nadajniki, odbiorniki lub przekaźniki, a także dokonują konwersji między standardami przesyłu DMX przez Ethernet. Opisał metodologię postępowania przy tworzeniu połączeń bezprzewodowych, zwracając uwagę na podstawowe elementy i zagadnienia związane z komunikacja bezprzewodową, jak np. zakres częstotliwości, propagacja, rodzaje anten, dążenie do maksymalizacji czułości odbioru. Zwrócił przy tym uwagę na podstawowe błędy w rozmieszczeniu i ustawieniu anten, podając również przykłady z rzeczywistych przypadków; omówił także specyfikę różnych środowisk transmisji takich jak koncerty, przestrzeń miejska czy przesył na duże odległości oraz wiążące się z nimi czynniki środowiskowe i przeszkody (beton, stal, szkło, masy ludzkie). Uprzedzał również przed stosowaniem niedozwolonych wzmacniaczy przy nadajniku, wykazując jak taki dodatkowy wzmacniacz nie tylko wykracza poza dozwolone prawnie poziomy mocy, ale może z pewnymi antenami doprowadzić również do efektu równoważnego wnętrzu kuchenki mikrofalowej.

Nietypowe rozwiązania LED

Jon Petts (Pulsar, z lewej) i Andrzej Oksza-Łapicki (LTT)

O nietypowych rozwiązaniach LED mówił Jon Petts z firmy Pulsar Light of Cambridge, Ltd. Pulsar jest znanym producentem oświetlenia wyspecjalizowanym w oświetleniu typu LED, posiadającym w swej ofercie urządzenia oparte na różnych rodzajach diod.

Omówione zostały diody białe oraz ultrafioletowe. Pan Petts opowiedział o różnych rodzajach białych LEDów, a także o wykorzystywaniu ich razem z diodami barwnymi (np. aby uzyskać lepszą jakość pastelowych odcieni) i o realizacji światła białego ze sterowaną temperaturą barwową. Opisano specyfikę rozwiązań sterowanej temperatury barwowej na przykładzie łączenia dwóch rodzajów LEDów białych oraz łączenia LEDów zimno białych z LEDami bursztynowymi.

Petts mówił także o diodach UV, używanych na scenie do efektu światła UV zamiast ultrafioletowej lampy rtęciowej, oraz ich zaletach w porównaniu do tych lamp rtęciowych. Podkreślił kwestię bezpieczeństwa zwracając uwagę że LEDy UV nie emitują promieniowania w niebezpiecznych pasmach UV B oraz UV C jak lampy rtęciowe. Inne wskazane zalety to szybkie włączanie i możliwość sterowania intensywnością, oraz lepsze skupienie oraz zasięg światła dzięki optyce jaka może być wykorzystana ze źródłami LED. Jon Petts również przywiózł i zademonstrował urządzenie Pulsar ChromaFlood 200 w wariancie wyposażonym w diody UV; obecnie niemal wszystkie światła Pulsara (z LEDami trójwatowymi) można zamówić w wariancie z LEDami ultrafioletowymi (m.in. wszystkie modele z serii ChromaFlood, ChromaBatten, ChromaStrip i ChromaLine).

Firma LTT bardzo dziękuje wszystkim przybyłym na szkolenie. Zapraszamy na następne Warsztaty Oświetleniowe LTT!

Wszystkie treści zawarte na stronie są własnością LTT Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie lub zostały wykorzystane za zgodą ich właścicieli. Publikowanie całości lub części treści, powielanie i rozpowszechnianie oraz wykorzystywanie ich w całości lub części bez zgody LTT Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie stanowić będzie naruszenie majątkowych praw autorskich i będzie ścigane na drodze postępowania karnego oraz stanie się przedmiotem stosownych roszczeń na drodze postępowania cywilnego.

Producenci

Serie

Kategorie